Други регионални тренинг о екосистемским услугама и валоризацији у Југоисточној Европи

Други регионални тренинг о екосистемским услугама и валоризацији у Југоисточној Европи

У периоду од 06. до 10.02.2017. године, уз  подршку Министарства пољопривреде и заштите животне средине Републике Србије као земље домаћина, ГИЗ - Отворени регионални фондови за Југоисточну Европу – програм посвећен биодиверзитету (GIZ Open Regional Fund for South-East Europe – Biodiversity - ORF BD) и ИУЦН Регионална канцеларије за Источну Европу и Централну Азију (IUCN ECARO) организовали су други регионални тренинг о екосистемским услугама и валоризацији за регион Југоисточне Европе.

У обуци под називом “Принципи процене екосистемских услуга за одговорне политике: елементи, методе, инструменти и препоруке” (“Principles of Ecosystem Services Assessment for Policy Impacts: Elements, Methods, Tools and Hints”) поред представника Министарства пољопривреде и заштите животне средине, Министарства финансија, Агенција за животну средину, Завода за заштиту природе Србије и Покрајинског завода за заштиту природе, учествовали су и представници надлежних министарстава за животну средину региона ЈИЕ, завода за заштиту природе, као и представници академског, цивилног сектора и других међународних организација.

Обука је део ИУЦН (IUCN) пројекта “Towards Strengthened Conservation Planning in South-Eastern Europe”, финансираног од стране MAВA фондације (MAVA Foundation), и пројекта ORF BD “Ecosystem Services Assessment and Valuation (ESAV) for future course of action in South-East Europe (SEE)’’ финансираног од стране немачког Савезног министарства за економску сарадњу и развој (BMZ) који спроводи ГИЗ (GIZ) Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit.

Тренинг је реализован по методологији ГИЗ глобалног пројекта тзв. “ValuES: Methods for integrating ecosystem services into policy, planning and practice”. Теоријска основа и презентације експерата, активна дискусија и заједнички рад  учесника по радним групама на конкретним примерима из праксе одговорили су на многа питања, али су и отворили нова како на локалном тако и регионалном нивоу сa којима се сви сусрећемо у свакоднавном раду. Представљена решења  показала су да је регионалном као и интер-секторском сарадњом могуће створити амбијент за одрживи и одговорни развој који је заснован на природним ресурсима, односно подржава  решења која се спроводе поштујући капацитете екосистема тј. одрживо коришћење природних ресурса, уз минимализацију негативних последица на станишта и врсте.