Drugi regionalni trening o ekosistemskim uslugama i valorizaciji u Jugoistočnoj Evropi

Drugi regionalni trening o ekosistemskim uslugama i valorizaciji u Jugoistočnoj Evropi

U periodu od 06. do 10.02.2017. godine, uz  podršku Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine Republike Srbije kao zemlje domaćina, GIZ - Otvoreni regionalni fondovi za Jugoistočnu Evropu – program posvećen biodiverzitetu (GIZ Open Regional Fund for South-East Europe – Biodiversity - ORF BD) i IUCN Regionalna kancelarije za Istočnu Evropu i Centralnu Aziju (IUCN ECARO) organizovali su drugi regionalni trening o ekosistemskim uslugama i valorizaciji za region Jugoistočne Evrope.

U obuci pod nazivom “Principi procene ekosistemskih usluga za odgovorne politike: elementi, metode, instrumenti i preporuke” (“Principles of Ecosystem Services Assessment for Policy Impacts: Elements, Methods, Tools and Hints”) pored predstavnika Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, Ministarstva finansija, Agencija za životnu sredinu, Zavoda za zaštitu prirode Srbije i Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode, učestvovali su i predstavnici nadležnih ministarstava za životnu sredinu regiona JIE, zavoda za zaštitu prirode, kao i predstavnici akademskog, civilnog sektora i drugih međunarodnih organizacija.

Obuka je deo IUCN (IUCN) projekta “Towards Strengthened Conservation Planning in South-Eastern Europe”, finansiranog od strane MAVA fondacije (MAVA Foundation), i projekta ORF BD “Ecosystem Services Assessment and Valuation (ESAV) for future course of action in South-East Europe (SEE)’’ finansiranog od strane nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) koji sprovodi GIZ (GIZ) Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit.

Trening je realizovan po metodologiji GIZ globalnog projekta tzv. “ValuES: Methods for integrating ecosystem services into policy, planning and practice”. Teorijska osnova i prezentacije eksperata, aktivna diskusija i zajednički rad  učesnika po radnim grupama na konkretnim primerima iz prakse odgovorili su na mnoga pitanja, ali su i otvorili nova kako na lokalnom tako i regionalnom nivou sa kojima se svi susrećemo u svakodnavnom radu. Predstavljena rešenja  pokazala su da je regionalnom kao i inter-sektorskom saradnjom moguće stvoriti ambijent za održivi i odgovorni razvoj koji je zasnovan na prirodnim resursima, odnosno podržava  rešenja koja se sprovode poštujući kapacitete ekosistema tj. održivo korišćenje prirodnih resursa, uz minimalizaciju negativnih posledica na staništa i vrste.