Павков у Пироту обишла завршне радове на изградњи модерне компостане за третман зеленог и биоразградивог отпада

Pirot 1.jpg

Павков у Пироту обишла завршне радове на изградњи модерне компостане за третман зеленог и биоразградивог отпада

Министарка заштите животне средине Сара Павков обишла је данас у Пироту радове на изградњи савремене компостане за третман зеленог и биоразградивог отпада, која представља корак даље у модернизацији регионалне депоније у овом граду.

Pirot 5.jpg

Павков је радове, који су у завршној фази и чији је завршетак планиран на лето текуће године, обишла заједно са градоначелником Владаном Васићем и његовим тимом.

Pirot 7.jpg

„Драго ми је што сам данас у Пироту и што видим да се радови одвијају планираном динамиком. Постројење ће, када се изгради бити последња реч технологије и имаће капацитет да третира око 12.000 тона зеленог и биоразградивог отпада годишње, а на овом месту моћи ће да се третира и муљ из будућег постројења за пречишћавање отпадних вода у Пироту. Компостана ће бити важан алат за примену циркуларне економије, јер што се више отпада буде третирало и поново употребило, мање количине ће се одлагати на депонију. Суштина је да отпад третиран у компостани добије нову вредност, односно да се поново употреби у пољопривреди или у друге сврхе“, рекла је Павков.

Pirot 11.jpg

На регионалној депонији збрињава се отпад из Пирота, Димитровграда, Бабушнице и Беле Паланке. Павков је истакла да је изградња компостане део капиталног пројекта Министарства, у склопу којег ће регионална депонија бити савремен регионални центар за управљање отпадом.

Pirot 13.jpg

„Регионални центар ће подићи стандарде управљања отпадом на највиши ниво. У овом моменту у току је имплементација пројекта надоградње депоније. Истовремено, у припреми је успостављање примарне сепарације зеленог и биоразградивог отпада као део ширег пројекта који обухвата 25 локалних самуправа у пет региона, међу којима је и Пирот. У склопу истог пројекта пиротски регион ће добити кућне компостере, отворени камион са дизалицом, дробилицу за грање. Такође, у плану је и увођење третмана грађевинског отпада кроз пројекат Зелена агенда ИПА 2020, који подразумева и набавку електричног камиона за превоз кабастог отпада и уградњу електро пуњача“, истакла је Павков. Она је додала да је ово највећи али не и једини зелени пројекат у Пироту, где је реализован и низ других пројеката важних за унапређење квалитета ваздуха.