Павков у Нишу обишла највећи пројекат за ефикасно управљање отпадним водама које Министарство реализује у Србији

niš 1.jpg

Павков у Нишу обишла највећи пројекат за ефикасно управљање отпадним водама које Министарство реализује у Србији

Министарка заштите животне средине Сара Павков обишла је данас радове на једном од највећих еколошких пројеката који се реализују у Србији из области управљања отпадним водама, који ће омогућити боље санитарне услове за грађане, али и ефикаснију заштиту животне средине, јер ће у реципијент одлазити технички исправна вода.

niš 2.jpg

У Нишу се, како је рекла, у склопу пројекта гради централно постројење за прераду отпадних вода капацитета од чак 286.000 еквивалент становника на локацији Цигански кључ, мало постројење за третман воде за прање филтера у фабрици воде Медијана и укупно 46,6 километара недостајуће канализационе мреже.

niš 4.jpg

„Данас је за мене важан дан, јер са великим задовољством обилазим радове на више локација на једном од убедљиво највећих еколошких подухвата које Министарство које водим спроводи у нашој земљи. Овде у Нишу, у оквиру програма ИПА 2018, градимо комплетан систем за ефикасно управљање отпадним водама. Пре ове локације где се гради мање постројење у фабрици воде Медијана, обишла сам и радове на деснообалном колектору око 1.480 метара, где је већ постављен цевовод у тој дужини и остали су завршни радови. На обе локације, уверила сам се да се радови одвијају планираном динамиком. То ми је важно јер ће по завршетку пројекта сва отпадна вода бити пречишћена пре него што буде испуштена у реципијент. То значи да ћемо обезбедити чистију животну средину за све становнике Ниша и зато то није само инвестиција у инфраструктуру, већ и у зеленију будућност“, рекла је Павков.

niš 7.jpg

Према њеним речима, када буде изграђена и канализациона мрежа у склопу пројекта, покривеност канализацијом у Нишу биће 85 одсто, што је у складу са европским стандардима.

niš 9.jpg

Павков је навела да постоји континуитет улагања Министарства заштите животне средине у Ниш, као и да је од 2021. године, само путем јавних конкурса, Министарство уложило 190 милиона динара у зелене пројекте, а уз учешће локалне самоуправе износ достиже 244 милиона динара. Из тих средстава су, како је рекла, финансирани пројекти замене ложишта у домаћинствима, пошумљавање и озелењавање, чишћење дивљих депонија, као и замена котларница како би се прешло на чистији енергент.

niš 12.jpg

„И ту није крај. Ухватили смо замајац и сигурна сам да нас чека још много заједничких зелених пројеката које ћемо реализовати за грађане Ниша“, поручила је Павков.