ЈАВНИ УВИД И ЈАВНА РАСПРАВА О НАЦРТУ УРЕДБЕ О ПРОГЛАШЕЊУ И СТУДИЈИ ЗАШТИТЕ ПАРКА ПРИРОДЕ „РАДАНˮ

У складу са чланом 43. Закона о заштити природе (,,Службени гласник РС”, бр. 36/09, 88/10, 91/10-исправка, 14/16, 95/18-др. закон и 71/21), Министарство заштите животне средине обавештава јавност о

 

ЈАВНОМ УВИДУ И ЈАВНОЈ РАСПРАВИ

О НАЦРТУ УРЕДБЕ О ПРОГЛАШЕЊУ И СТУДИЈИ ЗАШТИТЕ

ПАРКА ПРИРОДЕ „РАДАНˮ

 

Ово подручје првобитно је проглашено Уредбом Владе РС  2017. године и сврстано је у I категорију заштићеног подручја међународног и националног, односно изузетног значаја, укупне површине 41.312,66 ha.

У међувремену је Завод за заштиту природе Србије извршио ревизију подручја и достављањем нове Студије о заштити Министарству, покренут је поступак ревизије заштите овог подручја. Министарство заштите животне средине припремило је нацрт нове уредбе, којом се предлаже повећање површине на 43.512,72  hа.

Нацртом уредбе брдско-планинско подручје централног дела јужне Србије, између горњих токова реке Косанице и Јабланице, чији средишњи део простора испуњава планински масив Радана, ставља се под заштиту и проглашава заштићеним подручјем под именом „Радан”, као природно добро међународног, националног, односно изузетног значаја и сврстава се у Ι категорију заштите, као Парк природе „Радан”.

Парк природе „Радан” ставља се под заштиту ради очувања геолошке, биолошке и предеоне разноврсности, а нарочито очувања разноврсних облика вулканског рељефа; Лецко андезитског масива, највишег и највећег вулканског комплекса у Србији (клисуре: Велике Косанице, Гајтанске реке, Боринске реке и Соколов вис); хидролошких и хидрогеолошких појава (бифуркација Деливоде); шумских станишта на прелазу између котлина и брдско-планинских терена на дисецираном рељефу са комадима андезитских стена рефугијалног карактера, од појаса заједница врбе и тополе (Salici-Populetum albae), климазоналних заједница сладуна и цера (Quercetum farnetto-cerris), термофилних китњаковових заједница (Quercetum montanum moesiacum), китњаково-грабових заједница (Querco-Carpinetum serbicum), мезофилних букових шума (Fagetum montanum moesiacum), реликтних полидоминантних и осиромашених шумских заједница са мечјом леском (Corylus colurna L.) и кавкаском липом (Tilia caucasica Rupr.) и заједница јавора и граба (Aceri-Carpinetum betuli) у контактном делу између храстовог и буковог појаса; станишта и популације дивље флоре (751 биљном врстом), а посебно мезијских ендемита (Pulsatilla montana ssp. bulgarica, Pastinaca hirsuta, Armeria rumelica и Sedum stefco); станишта и популација дивље фауне, посебно птица (црна рода, орао кликташ, сури орао, патуљасти орао, сиви соко, прдавац, буљина, легањ), сисара (ендемичне врсте македонска волухарице и шареног твора), риба (поточна пастрмка, двопругаста уклија, поточна мрена, кркуша, клен, вијун и гргеч), водоземаца и гмизаваца; карактеристичних природних предела и културнo-историјског наслеђа специфичног по времену настанка, степену очуваности и културној вредности. Подручје Радана не поседује изражени вегетацијски диверзитет. Међу њима, најзначајније су биљне заједнице које се развијају на површини андезитских стена и у њиховим пукотинама, а које припадају провизорно описаној свези Sedion stefco; станишта и популација дивље фауне, посебно птица (црна рода, орао кликташ, сури орао, патуљасти орао, сиви соко, прдавац, буљина, легањ), сисара (ендемичне врсте македонске волухарице и шареног твора), риба (поточна пастрмка, двопругаста уклија, поточна мрена, кркуша, клен, вијун и гргеч), водоземаца и гмизаваца; карактеристичних природних предела и културнo-историјског наслеђа специфичног по времену настанка, степену очуваности и културној вредности (заштићено непокретно културно добро „Царичин град” /Јustiniana prima/).

 

Парк природе „Радан”, налази се на територији општина Куршумлија, Бојник, Лебане, Медвеђа и града Прокупља.

Површина Парка природе „Радан” износи 43.512,72  hа, од чега је у државном власништву 18.683,77 hа (42,94%), у приватном власништву је 24.816,47 hа (57,03%) и у црквеном 12,49 hа (0,03%),  од чега је у режиму заштите I степена 991,25 ha (2,28%), II степена 6.250,99 ha (14,37%) и у режиму заштите III степена 36.270,48  ha (83,35%).

 

1. ЈАВНИ УВИД О НАЦРТУ УРЕДБЕ О ПРОГЛАШЕЊУ И СТУДИЈИ ЗАШТИТЕ  ПАРКА ПРИРОДЕ „РАДАНˮ, ОДРЖАЋЕ СЕ У ТРАЈАЊУ ОД 20 ДАНА, ОД 30. НОВЕМБРА 2023. ГОДИНЕ ДО 19. ДЕЦЕМБРА 2023. ГОДИНЕ.

Нацрт уредбе о проглашењу Парка природе „РАДАН” и студија заштите са картографском документацијом (у даљем тексту: документи о заштити), које је на основу овлашћења сходно чл. 102. и 103. Закона о заштити природе израдио Завод за заштиту природе Србије, Београд, биће изложени на јавни увид сваког радног дана од 10.00 до 13.00 часова у просторијама Министарства заштите животне средине, Београд, Омладинских бригада 1, соба 668 и Завода за заштиту природе Србије, Београд, Јапанска 35, као и на сајту Министарства заштите животне средине и Завода за заштиту природе Србије.

Физичка и правна лица могу у току трајања јавног увида, закључно са 19. децембром 2023. године, доставити у писаној форми примедбе на документа о заштити Министарству заштите животне средине:

поштом или на писарницу, са назнаком ПП „РАДАНˮ – Јавни увид о заштити,

електронским путем на e-mail адресу: lidija.stevanovic@eko.gov.rs

 

2.  ЈАВНА РАСПРАВА О ДОКУМЕНТИМА О ЗАШТИТИ одржаће се у следећим терминима:

12. децембра 2023. године

•           са почетком у 13.00 часова у просторијама општине Медвеђа, скупштинска сала, Улица Краља Милана 48

13. децембра 2023. године

•           са почетком у 10.00 часова у просторијама општине Лебане, скупштинска сала, Улица Цара Душана 116

•           са почетком у 13.00 часова у просторијама општине Бојник, сала Дома културе, Трг Слободе 22

14. децембра 2023. године

•           са почетком у 09.00 часова у просторијама општине Куршумлија, општинска сала, Улица Перолетерских бригада бб

•           са почетком у 12.00 часова у Прокупљу, у градској скупштинској сали, Улица Никодија Стојановића 2

 

У оквиру јавне расправе биће разматране примедбе достављене током јавног увида.

Јавну расправу води Министарство заштите животне средине.

У јавној расправи учествују физичка лица и представници правних лица који су поднели примедбе у писаном облику у току трајања јавног увида, који усмено могу образложити поднете примедбе. О свакој поднетој примедби обрађивач докумената о заштити јавно износи свој став.

 

3. ИЗВЕШТАЈ О ИЗВРШЕНОМ ЈАВНОМ УВИДУ И ЈАВНОЈ РАСПРАВИ биће објављен на интернет страници Министарства заштите животне средине и Завода за заштиту природе Србије.

Нацрт Уредбе са описом граница и картом можете погледати овде.

Студију заштите можете погледати овде.