Evidencijom se obezbeđuju podaci potrebni radi praćenja koje hemikalije i sa kojim svojstvima se distribuiraju u lancu snabdevanja, kako sa strane samog snabdevača,tako i od strane nadležnog organa.

Ko ima obavezu vođenja evidencije o hemikalijama?

Proizvođač (supstance), dalji korisnik (proizvođač smeše), uvoznik i distributer  hemikalija, koji stavlja hemikalije u promet, dužan je da vodi evidenciju o hemikalijama.

Za koje hemikalije je propisana obaveza vođenja evidencije?

Obaveza vođenja evidencije propisana je za svaku hemikaliju bez obzira na količinu hemikalije koja je proizvedena ili uvezena i stavljena u promet, osim za:

  1. biocidne proizvode, jer je za njih propisan način vođenja evidencije posebnim pravilnikom;
  2. sredstva za zaštitu bilja;
  3. lekove i medicinska sredstava;
  4. kozmetičke proizvode;
  5. hranu, prehrambene aditive i arome;
  6. hranu za životinje i aditive za tu hranu.

Šta od podataka treba da sadrži evidencija o hemikalijama?

Evidencija o hemikalijama treba da sadrži podatke koji su propisani u Obrascu koji je sastavni deo Pravilnika o načinu vođenja evidencije o hemikalijama ("Službeni glasnik RS", broj 31/11), i to:

 

  1. o identifikaciji hemikalije (trgovačko ime hemikalije, naziv proizvođača i zemlju porekla, CAS broj (ako je primenljiv), EC broj (ako je primenljiv) i klasifikaciju hemikalije);
  2. od koga je hemikalija kupljena (datum kupovine, naziv i adresu dobavljača, poreski identifikacioni broj (PIB), kao i količinu hemikalije);
  3. kome je hemikalija prodata (datum prodaje, naziv i adresu kupca, PIB, kao i ukupnu količinu prodatih hemikalija i kalendarsku godinu u kojoj su hemikalije prodate);
  4. ukupnu količinu koja je prodata potrošačima u toku kalendarske godine.

 

Ukoliko pravno lice vodi evidenciju o hemikalijama koja sadrži sve podatke propisane obrascem, nije dužno da vrši izmene u svojoj bazi podataka.

 

Kada imalac dozvole za obavljanje delatnosti prometa prodaje hemikalije fizičkim licima, ima obavezu vođenja evidencije u skladu sa Pravilnikom o dozvolama za obavljanje delatnosti prometa odnosno dozvolama za korišćenje naročito opasnih hemikalija ("Službeni glasnik RS", br. 94/10 i 55/11) na Obrazacu broj 6- Evidencija o prometu naročito opasnih hemikalija

 

Imalac dozvole za obavljanje delatnosti prometa ima obavezu vođenja evidencije o prometu naročito opasnih hemikalija na način kako je to propisano Pravilnikom o načinu vođenja evidencije o hemikalijama kao i za svaku  hemikaliju koju pravno lice stavlja u promet osim što ima obavezu da ukoliko naročito opasne hemikalije prodaje ili ustupa bez naknade pravnim licima koja poseduju dozvolu za obavljanje delatnosti prometa navede se za dato pravno lice broj dozvole za obavljanje delatnosti prometa naročito opasnih hemikalija i rok važenja dozvole.

 

Kome se dostavlja evidencija i koliko se čuvaju podaci?

Snabdevač je dužan da čuva evidenciju najmanje 10 godina posle poslednje proizvodnje, stavljanja u promet i korišćenja hemikalije i da ih dostavi ministarstvu nadležnom za zaštitu životne sredine na zahtev. Nadležna inspekcija će prilikom nadzora utvrditi da li se vodi propisana evidencija i prikupljaju podaci o hemikalijama kao i da li se evidencija i podaci čuvaju u propisanom roku.

Napomena: ako je snabdevač svoje poslove ili deo svojih poslova ustupio trećem licu, obaveza čuvanja podataka prelazi na to lice, a ako je prestao sa radom, odgovorno lice snabdevača dužno je da odmah po prestanku rada te podatke dostavi ministarstvu nadležnom za zaštitu životne sredine.

Obrazac br. 6 EVIDENCIJA O PROMETU NAROČITO OPASNIH HEMIKALIJA

Obrazac Evidencija o hemikalijama