Održan Odbor za zaštitu životne sredine

Održan Odbor za zaštitu životne sredine

IMG_20141107_111204Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede mr Stana Božović učestovala je danas u radu Odbora za životnu sredinu na temu „Upravljanje komunalnim otpadom u Republici Srbiji“.Državni sekretar Stana Božović naglasila je strateški pravac Vlade Republike Srbije, dostizanje standarda Evropske Unije u svim oblastima a prvenstveno u oblasti zaštite životne sredine.

Upoznavši prisutne da je Ministarstvo formiralo Komisiju za kontrolu problematičnih projekata koji su do sada ustanovili veliki broj nepravilnosti državni sekretar Stana Božović je izjavila da će po usvajanju izveštaja Komsije Ministarstvo upoznati odbor sa rezultatima ove analize.

Istovremeno je najavila da bi za petaestak dana trebalo da bude definisano pitanje eventualnog ponovnog pokretanja Fonda za zaštitu životne sredine.

Državni sekretar se osvrnula na finansiranje kad je u pitanju praćenje i dostizanje standarda EU u toj oblasti ističući da radna grupa koju čine predstavnici nadležnih ministarstava trenutno razmatraju pitanje Fonda za zaštitu životne sredine i namenskih sredstava i da su pri kraju definisanja tog pitanja, kao i da će za petnaestak dana obavestiti predstavnike skupštinskog odbora šta je po tom pitanju urađeno.

„Cilj da Srbija dostigne standarde EU u oblasti zaštite životne sredine i da je u pregovorima poglavlje 27 koje se odnosi na tu oblast jedno od najtežih i najkompleksnijih. Moraju se definisati svi problemi u oblasti zaštite životne sredine, što zahteva timski rad i posvećenost svih koji utiču u tom sistemu. Ako ne definišemo koji su problemi imaćemo permanentno urušavanje sistema", istakla je Božović.

Ona se osvrnula i na finansiranje projekata na lokalnom nivou ističući da se dešavalo da mnogi ugovori, odnosno infrastrukturni projekti, kasne ili su blokirani i da će se u narednom periodu definisati rokovi i pitanje odgovornosti za to.

Članovi skupštinskog odobra ukazali su na probleme u vezi komunalnog otpada navodeći i da do 40 odsto te vrste otpada završi na deponijama, kao i da se broj divljih deponija povećao. Naveli su i da bi zakonom trebalo da se uredi da lokalne samouprave saniraju divlje deponije i spreče stvarenje novih, kao i da se definišu sankcije.