Konsultacije o prekograničnom uticaju Plana upravljanja vodnim područjima Republike Hrvatske 2016.-2021

Konsultacije o prekograničnom uticaju Plana upravljanja vodnim područjima Republike Hrvatske 2016.-2021

Na osnovu čl. 23., Zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu („Sl. glasnik RS“ 135/04 i 88/10), kao i čl.10. Protokola o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu Konvencije o proceni uticaja na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu (Protocol on Strategic Environmental Assessment to the Convention on Environmental Impact Assessment in a Transboundary Context („Službeni glasnik Republike Srbije“ – Međunarodni ugovori, br.102/07) daje sledeće O B A V E Š T E Nj E

U skladu sa Protokolom o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu Konvencije o proceni uticaja na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu, u proceduri konsultacija o prekograničnom uticaju na životnu sredinu nacrta Plana upravljanja vodnim područjima Republike Hrvatske 2016.-2021., Ministarstvo zaštite okoliša i prirode Republike Hrvatske je pozvalo na prekogranične konsultacije Republiku Srbiju, Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine, da dostavi svoje eventualne komentare na moguće prekogranične uticaje na životnu sredinu na prostoru Republike Srbije usled realizacije navedenog plana.

U skladu sa članovima 8. i 9. Protokola o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu Konvencije o proceni uticaja na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu, Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine je u obavezi da omogući učešće u proceduri konsultacija o prekograničnom uticaju Plana upravljanja vodnim područjima Republike Hrvatske 2016.-2021. zainteresovanim organima, organizacijama i javnost.

1. Plan upravljanja vodnim područjima Republike Hrvatske 2016.-2021.

Plan upravljanja vodnim područjima osnovni je instrument upravljanja stanjem voda i rizicima od poplava u Republici Hrvatskoj. Plan se donosi za razdoblje od šest godina, a svrha mu je ostvariti ciljeve zaštite voda:

  • spreči dalje pogoršanje, zaštititi i poboljša stanje vodnih ekosistema te, s obzirom na potrebe za vodom, kopnenih ekosistema i močvarnih područja zavisnih o vodnim ekosistemima;
  • promoviše održivo korištenje voda na osnovi dugoročne zaštite raspoloživih vodnih resursa;
  • bolje zaštititi i poboljša stanje voda, između ostalih i putem specifičnih mera za postupno smanjenje ispuštanja, emisija i rasipanja opasnih materija s prioritetne liste te prekid ili postupno ukidanje ispuštanja, emisija ili rasipanja opasnih materija s prioritetne liste;
  • osigura postupno smanjenje zagađenje podzemnih voda i spreči njihovo dalje zagađenje
  • ublaži posledica poplava i suša.

2. Strateška procena uticaja Plana upravljanja vodnim područjem Republike Hrvatske za razdoblje 2016.-2021

Potencijalno značajni uticaji na životnu sredinu, uključujući i zdravlje, u prekograničnom kontekstu Plana upravljanja vodnim područjem Republike Hrvatske za razdoblje 2016.-2021 definisani se kroz dve komponente:

• Upravljanje stanjem voda • Upravljanje rizicima od poplava

Upravljanje stanjem voda ima za cilj poboljšanje odnosno sprečavanje pogoršanja stanja voda. Stoga se očekuje da će prekogranični uticaj sprovođenja ove komponente plana biti značajno pozitivan. Ovakav zaključak donosi se i u Strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu višegodišnjnjeg programa gradnje komunalnih vodnih građevina, kojima se ostvaruju mere iz predmetnog plana, pri čemu se u navedenoj strateškoj proceni navodi i da u slučaju smeštanja uređaja za prečišćavanje otpadnih voda ili njihovog ispusta u površinske vode i mora na graničnom području, postoji mogućnost negativnog uticaja zbog ispusta pročišćenje otpadne vode u recepijent. Mere sprečavanja odnosno ublažavanja ovakvog uticaja propisaće se u pojedinačnim slučajevima kroz postupak procene uticaja na životnu sredinu uz saradnju sa zemljama na čijem području bi moglo doći do značajnog uticaja na životnu sredinu u skladu sa ESPOO konvencijom i bilateralnim ugovorima.

Upravljanje rizicima od poplava predviđaju se mere kojima se povećava sigurnost ljudi i imovine od posledica poplava. Planom se podstičle odabir sledećih tehničkih mera: zadržavanje voda u slivu što je duže moguće, a vodotocima se dopušta širenje kako bi se usporilo oticanje, očuvanje, obnova i proširenje područja koja imaju mogućnost zadržavanja poplavne vode poput prirodnih retenzija, močvara, na područijima rezervisanim za zadržavanje velikih voda ograničiti korišćenje zemljišta i odgovarajućim administrativnim merama sprećiti zagađenje voda i tla opasnim materijama pri nailasku poplavnih voda, na lokacijama bivših poplavnih površina u dolinama vodotoka nastaviti graditi nizijske retenzije za rasterećenje velikih voda radi zaštite od poplava nizvodnog područja, postojeće nizijske retenzije koristiti prevenstveno kao livade i pašnjake ili za restauraciju aluvijalnih šuma. Ovakve mere imaju značajan pozitivan prekogranilan uticaj, jer su sve usmerene zadržavanju voda u slivu. Budući da pojedini zahvati nisu predmet plana, ne može se govoriti o prekograničnim uticajima pojedinih zahvata, ali svaki zahvat koji bi mogao imati negativni prekogranični uticaj biće predmet prekograničnih konsultacija u postupku procene uticaja na životnu sredinu a us kladu sa ESPOO konvencijom i bilateralnim ugovorima.

Zaključak obrađiva Strateške procene je da sprovođenje Plana upravljanja vodnim područjima će imati značajan pozitivan uticaj na životnu sredinu, ekološku mrežu i zaštićena područja na teritoriji Slovenije, Mađarske, Srbije i Bosne i Hercegovine, te verovatno slabi pozitivan ili nikakav uticaj na području Crne Gore, a nikakav uticaj se ne očekuje na području Italije. Sa obzirom na to da se radi o planu na strateškom nivou u kojem se ne navode pojedinačni zahvati, nije moguće proceniti da li će neki pojedinačni zahvat imali negativni uticaj na životnu sredinu susedne države, ali za pojedinačne zahvate za koje se eventualno u postuipku procene uticaja na životnu sredinu utvrdi da bi mogli imai negativan uticaj, moraće se održati prekogranične konsultacije u skladu sa ESPOO konvencijom, kako bi se takvi uticaji sveli na prihvatljivu meru.

Zainteresovana javnosti i zainteresovani organi i organizacije mogu da izvrše uvid u sadržinu Plana upravljanja vodnim područjima Republike Hrvatske 2016.-2021. godine, i Stratešku procenu uticaja na životnu sredinu Plana upravljanja vodnim područjima Republike Hrvatske 2016.-2021. i da dostave svoja mišljenja o mogućim prekograničnim uticajima Plana u roku od 20 dana od dana objavljivanja ovog obaveštenja Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine (Sektor za planiranje i upravljanje u životnoj sredini, Omladinskih brigada 1, Novi Beograd).

Dokumenta u vezi sa Planom upravljanja vodnim područjima Republike Hrvatske 2016-2021. godine, možete preuzeti ovde.